Instalacja fotowoltaiczna na gruncie - jak ją rozliczyć?
Finanse

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie - jak ją rozliczyć?

3/22/2021

Własna instalacja fotowoltaiczna to coraz chętniej wybierane rozwiązanie przez właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak nie na każdym dachu montaż fotowoltaiki będzie możliwy. Z tego względu w przypadku nowych inwestycji często już na etapie planowania uwzględnia się zarówno ekspozycję, jak i konstrukcję dachu, tak by była ona jak najbardziej optymalna dla instalacji PV.


Nie oznacza to jednak, że właściciele niedostosowanych do potrzeb instalacji PV domów muszą rezygnować z tego rozwiązania!

Alternatywą dla konstrukcji dachowych jest bowiem instalacja gruntowa. Jest to inwestycja nie tylko niezwykle praktyczna, ale jak się okazuje - również bardzo korzystna finansowo! Wyjaśnijmy zatem, jak wygląda jej rozliczenie.


Najważniejszą informacją jest fakt, że od instalacji znajdującej się na gruncie nie płaci się podatku gruntowego, zatem instalacja nie będzie generowała dodatkowych kosztów stałych, które wpływałyby znacząco na jej opłacalność.


Ponadto stawka podatku VAT podobnie jak przy klasycznym montażu dachowym wynosi jedynie 8%. Stawka podatku VAT za montaż, w przypadku instalacji uzależniona jest od metrażu domu, jeśli nie przekracza 300 m2 to podatek wynosi 8%, powyżej tej powierzchni 23%. Podstawę opodatkowania należy podzielić proporcjonalnie zgodnie z tym, jaka część budynku mieści się we wskazanej ustawą powierzchni użytkowej 8% VAT, a jaka ją przekracza i musi być rozliczana zgodnie z podatkiem 23% VAT.


Należy pamiętać, że warunki te dotyczą jedynie osób fizycznych, a prosument powinien być także właścicielem domu, jak i gruntu, na którym stanie instalacja.


Korzyści finansowe nie są jednak jedynymi zaletami konstrukcji gruntowej. W przeciwieństwie do dachowej zapewnia ona stały i bezproblemowy dostęp do paneli, jeśli wymagałaby one umycia, odśnieżenia czy ewentualnego serwisu. Ułatwiony jest także sam montaż, do którego nie potrzeba dodatkowego specjalistycznego sprzętu i zabezpieczeń.Inne wpisy