Jak ogrzać dom za pomocą fotowoltaiki?
Energia odnawialna

Jak ogrzać dom za pomocą fotowoltaiki?

3/23/2021

Zanim przejdziemy do tytułowej kwestii, odpowiedzmy sobie na jeszcze ważniejsze pytanie: Czy da się ogrzewać dom przy pomocy fotowoltaiki przez cały rok?

Stale rosnące koszty energii elektrycznej potrafią spędzać sen z powiek. Kolejny rok – 2021 – niezbyt mile zaskoczył nas większymi, niż dotychczas rachunkami. Nic więc dziwnego, że gospodarstwa domowe, jedno po drugim, szukają realnych oszczędności. Możliwość ogrzewania budynku przy pomocy fotowoltaiki przyniosłaby wiele korzyści – począwszy od odciążenia portfela, poprzez uniezależnienie się od dostaw prądu, a skończywszy na zwiększeniu świadomości ekologicznej wszystkich jego mieszkańców.

Czy takie rozwiązanie jest realne, a jeśli tak, po jakim czasie należy spodziewać się zwrotu z inwestycji? Oraz…Czy przeciętną jednostkę stać na zaawansowany technologicznie system ogrzewania gospodarstwa domowego? Przyjrzyjmy się z bliska faktom.


Dlaczego OZE, a nie tradycyjne rozwiązania?

Mówiąc o ogrzewaniu fotowoltaiką mamy na myśli ogrzewanie elektryczne zasilane przy pomocy energii słonecznej. Jako że promienie UV nadal są w naszym kraju darmowe, otrzymujemy rozwiązanie, które generuje koszty jedynie przy jego instalacji, ewentualnie modernizacji. Ogrzewanie jest rzeczą niezbędną – niemal wymuszoną przez strefę klimatyczną, w której żyjemy. Należy zauważyć jednak, że stopniowe ocieplanie się klimatu, a co za tym idzie, zwiększenie przekroju temperatur nawet o kilka stopni Celsjusza, wydłużyło czas trwania miesięcy letnich. Mówiąc prościej: mamy szerszy i dłuższy dostęp do słońca – wiosną, latem oraz jesienią.

Darmowa energia przez większą część roku brzmi niezwykle kusząco.

Ogrzewanie energią słoneczną to jedno z wielu dostępnych na rynku rozwiązań. Największą popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe, pompy ciepła oraz oczywiście ogrzewanie elektryczne. Każda z trzech wymienionych instalacji wymaga poniesienia pewnych nakładów finansowych. Jednakże, nie w przypadku każdej koszty regularnie się zwracają. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się tanie, jest znacznie droższe w codziennym użytkowaniu. Nie sposób nie wspomnieć o kwestiach ekologicznych. W dobie stale rosnącej świadomości na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie powietrza, wiele jednostek wręcz stroni od świadomego niszczenia planety. Stąd też tak duże zainteresowanie OZE, czyli odnawialnymi źródłami energii.

Za odnawialnymi źródłami energii przemawia zatem ich ekologiczna natura, łatwość dostępu, możliwość darmowego pozyskiwania, pewny zwrot z inwestycji instalacji grzewczej z ich udziałem, niskie koszty eksploatacji czy też swojego rodzaju uniezależnienie się od klasycznych dostaw energii.

Jedynym problemem wydaje się wysoka cena inwestycji. I na to jednak znajdzie się rada w postaci dofinansowania rządowego, samorządowego czy unijnego.

Przegląd dostępnych rozwiązań

Pompa ciepła

Obecnie istnieje kilka sposób ocieplenia domu za pomocą odnawialnych źródeł energii. Najpopularniejszym z nich jest pompa ciepła. W pełni ekologiczna, bezpieczna dla zdrowia i życia mieszkańców budynku, bazuje na cieple znajdującym się w glebie, powietrzu oraz wodzie. Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła odbywa się bezpośrednio bądź przy pomocy ogrzewania podłogowego. Wadą takiej instalacji jest jej koszt. Chociaż początkowe wydatki są bardzo wysokie, stopniowo zwracają się one w comiesięcznych rachunkach. Pompa ciepła to rozwiązanie, które może współpracować zarówno z rekuperacją jak i fotowoltaiką.


Urządzenia na biomasę

W następnej kolejności warto wspomnieć o urządzeniach na biomasę, czyli urządzeniach grzewczych zasilanych pelletem. Całość stanowi świetną alternatywę dla zasilanych węglem, drewnem bądź olejem tradycyjnych kotłów. Do wyboru jest wiele rodzajów instalacji tej klasy, począwszy od palników, poprzez piece, a skończywszy na kominkach. Rozwiązania te sprawdzą się zarówno w nowym budownictwie, jak i zmodernizowanych domach. Palniki dedykowane są do istniejących już urządzeń grzewczych – wystarczy domontować je do kotła. Nieco droższy piec może z powodzeniem zastąpić przestarzały kocioł. Kominek natomiast to dodatkowe źródło ciepła, wspomagające instalację centralnego ogrzewania. Poza funkcjonalnością, charakteryzuje się również stylowym designem.

Ogrzewanie domu prądem

Na pewno zastanawiasz się, co prąd robi w akapicie poświęconym ekologicznym, odnawialnym źródłom energii. Klasyczne ogrzewanie podłogowe bazuje na przepływie ciepłej wody. Alternatywą jest elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe. Całość, chociaż niezwykle skuteczna, jest zarazem wyjątkowo kosztowna – zwłaszcza, że ceny prądu ciągle idą w górę. I tu właśnie wkracza fotowoltaika. Panele słoneczne czerpią energię z niewyczerpalnego źródła energii, jakim jest słońce, przetwarzając ją na prąd. Im więcej wynoszą Twoje comiesięczne rachunki w tym zakresie, tym bardziej opłaca Ci się wskazana inwestycja. Instalacja zaczyna generować oszczędności od razu – praktycznie zaraz po jej uruchomieniu. Korzystanie z prądu pozyskanego ze słońca, a nie z elektrowni wpływa na comiesięczne rachunki. Niewątpliwą zaletą tego systemu, jest możliwość zwiększenia jego mocy w dowolnym momencie.

Mogłoby się wydawać, że ogrzewanie gospodarstwa domowego fotowoltaiką nie ma sensu. Warto zauważyć jednak, że ceny energii elektrycznej drastycznie rosną i nic nie wskazuje na to, by proces ten miał się zatrzymać. Wyczerpaniu ulegają również złoża węgla, co również ma wpływ na wysokość comiesięcznych rachunkach.

Inwestycja w panele słoneczne jest jednym z niewielu opłacalnych rozwiązań – i to nie tylko ze względu na swoją ekologiczną naturę. Chociaż droga, spore jej koszty pokrywane są z rządowych i samorządowych programów. Ponadto, całość zwraca się szacunkowo po 5-7 latach.

Na koniec warto wspomnieć, że prąd uzyskany przy pomocy energii słonecznej można magazynować w sieci, a następnie wykorzystywać w zależności od zapotrzebowania energetycznego – na przykład zimą, gdzie pobór energii ze słońca jest znacząco ograniczony.


Inne wpisy