Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Energia odnawialna

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

4/20/2021

Instalacja fotowoltaiczna przeciętnej wielkości to koszt 15-30 tys. złotych. Największą część tej kwoty stanowią moduły fotowoltaiczne, które pełnią istotną rolę w długowieczności instalacji. Łatwego życia nie mają - są wystawione przez cały czas na różne, czasem skrajnie trudne warunki pogodowe.

Już około pół miliona Polaków zdecydowało się na instalację fotowoltaiczną na swoim dachu. Dzięki programowi "Mój Prąd" i opustom, ich rachunki za energię spadły prawie do zera i to na długie lata. W wielu przypadkach panele przetrwają dłużej niż blacha, na której je położono.

Spadek wydajności

Panele jednak nie są wieczne. Największe straty w efektywności występują w ciągu pierwszych kilku lat. Potem spadek efektywności stopniowo maleje.

Niedawne badanie nad utratą efektywności paneli fotowoltaicznych, które przeprowadził Instytut PVEL na ponad 2000 paneli słonecznych wykazało, że średnio moduł PV traci 0,5 procent wydajności w ciągu roku. Badanie to objęło wiele starszych modeli paneli PV (roczniki 2000-2010). Jeśli to samo badanie miałoby zostać wykonane tylko na obecnej generacji paneli słonecznych, to spadek wydajności byłby znacznie niższy.

Co się psuje w panelu fotowoltaicznym?

Najbardziej wrażliwym elementem modułu jest zestaw płytek krzemowych umieszczonych pod chroniącą je szybą. Szkło jednak pracuje, a zagrożeniem dla krzemu są silne naprężenia wynikające np. z uderzeń wiatru – gdy panel jest naciskany z dużą siłą, cały ugina się i trzepocze, pod wpływem czego powstają w nim mikropęknięcia.

Kolejnym zjawiskiem przyspieszającym pękanie paneli są wahania temperatury.
W słońcu wnętrze panelu nagrzewa się do temperatury nawet 60-70°C, a nocą schładza poniżej temperatury otoczenia. Zmiany temperatur pogłębiają pęknięcia na styku krzemu i metalu.

Najbardziej wrażliwa na uszkodzenia jest tylna płyta. Wykonuje się ją zwykle z plastiku, a ten jest wrażliwy na promieniowanie UV. Tworzywo sztuczne słabnie i kruszy się rozpadając na coraz mniejsze kawałki. Panele z plastikowym tyłem można poddać dodatkowej procedurze, aby sprawdzić ich odporność.

Tworzywa sztuczne są raczej złym wyborem do konstrukcji paneli fotowoltaicznych. Rozwiązaniem jest zastosowanie tylnej szyby. Ogniwa są umieszczane między dwoma warstwami szkła stopionymi na brzegach. Konstrukcja z podwójną, zespoloną szybą jest też sztywniejsza i nie poddaje się takim odkształceniom na wietrze, co chroni wrażliwy krzem przed pękaniem.

Oczekuje się, że obecna generacja paneli słonecznych ma działać od 40 do 50 lat.Obejmuje to wszystkie typy wysokiej jakości paneli PV. Najstarszy panel fotowoltaiczny ma obecnie około 60 lat i wciąż działa.

 

Poza jakością samych paneli istotna jest także trwałość inwertera i staranność montażu. Źle przeprowadzony montaż instalacji, już na starcie może spowodować, że jej wydajność zostanie obniżona poniżej normy.

Dlatego inwestycję w fotowoltaikę należy przeprowadzić z doświadczoną firmą, która dba o jakość montażu.

 


Inne wpisy