Po jakim czasie zwróci się zakup paneli fotowoltaicznych?
Finanse

Po jakim czasie zwróci się zakup paneli fotowoltaicznych?

4/15/2021

To pytanie, które zadaje sobie wielu prosumentów. Rozwiązania z zakresu OZE kuszą opłacalnością inwestycji w szerszej skali, ekologiczną naturą czy też uniezależnieniem się od dostaw prądu od lokalnych dostawców. Kluczowe w tej kwestii są również oszczędności. Zaawansowana technologicznie fotowoltaika nie należy do tanich. Początkowe koszty są na tyle wysokie, że bardzo często przewyższają możliwości finansowe przeciętnego gospodarstwa domowego. Nie oznacza to jednak, że inwestycja ta dedykowana jest jedynie dla najbogatszych – wręcz przeciwnie.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom zarówno klienta jak i współczesnego rynku, rząd zdecydował się wspomóc prosumentów, oferując im specjalne dotacje.

I tak oto, każdy kto pragnie zmodernizować swojego gospodarstwo, dodając do niego panele słoneczne, może skorzystać m.in. z dwóch dofinansowań … programu "Mój Prąd" oraz ulgi termomodernizacyjnej.

Wydatek, czy… inwestycja?

Panele fotowoltaiczne posiadają wiele zalet, których przeciętny prosument nawet nie bierze pod uwagę, podczas rozmyślań o ewentualnym ich zakupie. Nowoczesne instalacje, poza tym, że wpisują się w proekologiczne trendy (kwestia kluczowa bardziej dla przedsiębiorców, aniżeli jednostek indywidualnych), znacząco podnoszą wartość nieruchomości.

Jeżeli planujesz w przyszłości sprzedaż domu, warto mieć to z tyłu głowy. Ze względu na prostą konstrukcję, nie wymagają konserwacji, a jako że się nie psują – także i napraw! Sporadyczne przeglądy czy oczyszczanie paneli z sezonowych zanieczyszczeń nie wymaga dużego wysiłku.

Panele fotowoltaiczne nie tylko nie emitują zanieczyszczeń, ale również nie wytwarzają odpadów.Najważniejsze jednak, że bazują na słońcu – odnawialnym i całkowicie darmowym źródle energii. Instalacja przystosowana do potrzeb gospodarstwa domowego sprzyja realnym oszczędnościom, głównie na opłatach za prąd. Fotowoltaika jest dotowana przez rząd, samorządy, a nawet programy unijne, a ponadto przysługują na nią odpowiednie ulgi podatkowe. Można śmiało przyznać, że panele fotowoltaiczne same proszą się o zakup.

Warto wspomnieć, że odpowiednio wykonana instalacja charakteryzuje się dużą odpornością, w szczególności na zmienne warunki atmosferyczne. Burze, gradobicie czy spadek temperatury do minus trzydziestu stopni Celsjusza – niestraszna jej żadna pogoda.

Od czego zależy czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Najprościej rzecz ujmując, od indywidualnych chęci każdego z prosumentów. Jeżeli zaniechasz udziału w programach oferowanych przez rząd, samorządy czy UE, zwrot z inwestycji w panele słoneczne może się wydłużyć – nawet do kilkudziesięciu lat. Takie rozwiązanie wydaje się średnio interesujące, zwłaszcza dla kogoś, kto boryka się z wysokimi, comiesięcznymi rachunkami za prąd. To właśnie sposób inwestowania warunkuje długość okresu, w którym zakup instalacji fotowoltaicznej całkowicie się zwróci. Chcąc płacić za wszystko z własnej kieszeni możesz znacząco nadszarpnąć swój budżet. Jakie możliwości do wyboru ma przeciętny prosument?

· program "Mój Prąd" – najpopularniejsza dotacja rządowa dedykowana gospodarstwom domowym. Jej głównym celem jest zwiększenie produkcji prądu pozyskiwanego z energii słonecznej. Konsument może otrzymać z programu Mój Prąd zwrot 50% poniesionych na instalacje kosztów, ale nie więcej, aniżeli 5.000 zł;

· ulga podatkowa – ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie w PIT do 53.000 zł wydatków związanych z termomodernizacją gospodarstwa domowego, w tym kosztów poniesionych na fotowoltaikę oraz jej montaż. Ulga ta łączy się z programem Mój Prąd;

· niskooprocentowana pożyczka – pożyczka z programu Czyste Powietrze, której wielkość zależna jest od dochodu mieszkańców gospodarstwa domowego. Im mniejsze one są, tym więcej pieniędzy można uzyskać –w najlepszej sytuacji nawet do 30.000 zł. W porównaniu do klasycznych kredytów bankowych, pożyczka ta charakteryzuje się bardzo niskim oprocentowaniem zmiennym, oscylującym wokół 2,54%;

·  kredyty preferencyjne – rozwiązanie najmniej opłacalne z wymienionych, oferowane prosumentom przez niektóre banki.Maksymalna wysokość kredytu, a także okres jego spłaty zależy od indywidualnej oferty danej instytucji finansowej. Zasadniczo jednak, miesięczne raty oscylują w granicach 200-250 zł;

·  programy regionalne – finalnie warto wspomnieć o programach oferowanych przez samorządy. Te niemal nigdy nie łączą się z innymi dotacjami. Jeżeli jednak – z różnych powodów – nie byłeś w stanie złożyć wniosku w programie Mój Prąd, rozwiązania regionalne pomogą Ci równie skutecznie w obniżeniu kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Analizując zwrot kosztów poniesionych na panele fotowoltaiczne należy wziąć również pod uwagę oszczędności wynikające z rachunków za prąd. Nie dość, że oszczędzasz na poborze prądu z elektrowni, to jeszcze możesz magazynować energię wytworzoną za pośrednictwem słońca i korzystać z niej w dowolnym momencie.

Po jakim czasie zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Zakup nowoczesnej instalacji, a także skorzystanie z dotacji Mój Prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej skraca czas zwrotu inwestycji nawet do kilku lat. Same wskazane wyżej programy rządowe niwelują ten okres o dwa lata! Finalna długość zależna jest od dotychczasowych rachunków gospodarstwa domowego za prąd, a także… aktualnej ceny energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę fakt, że prąd regularnie drożeje, okres zwrotu PV praktycznie z roku na rok jest coraz krótszy.

Szacunkowo, czas zwrotu inwestycji w panele słoneczne wynosi od 2,5 do 6 lat, w zależności od wykorzystanych wyżej rozwiązań i poruszonych w niniejszym artykule kwestii. Tak jak w przypadku każdej instalacji, również i tutaj należy wspomnieć o spadku efektywności jej działania. Jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne, mowa tu o 0,7% w skali roku. Obniżka ta jest jednak niewielka i równoważy się ze wzrostem cen energii elektrycznej.

Jak można zauważyć, panele fotowoltaiczne to korzystna inwestycja, mająca znaczący wpływ na comiesięczny budżet domowy.


Inne wpisy